Проєкт по створенню штучних островів
для гніздування Кучерявих пеліканів

Відповідно до критеріїв Міжнародного союзу охорони природи пелікан кучерявий віднесений до уразливих видів. Вид включено до Червоної книги України, до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток І), Боннської (Додатки І та ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій, AEWA. Тому важливо забезпечувати умови для гніздування рідкісного виду птахів, та створювати можливості для зростання його географічної популяції.
Оскільки кучеряві пелікани майже не гніздуються в Україні, ми почали вивчати цю проблематику з метою створення умов для їх гніздування. Основними факторами, що заважають гніздуватися кучерявим пеліканам на території Тузлівської Амазонії у Національному природному парку «Тузловські лимани», разом з орнітологами, визначили – фактори неспокою та небезпеки для гнізд від
– браконьєрів (адже стрільба відлякує),
– шуму, що створюють туристи та
– хижаків.
Ми прийшли до висновку, що штучні острови дозволять пеліканам безпечно ізолюватись від хижих ссавців, а також необхідним є захистити територію Тузлівської Амазонії від браконьєрства та зробити контрольований доступ туристів до територій потенційного гніздування пеліканів.
Результати проєкту
За допомогою волонтерів компанії «Baker Tilly» було збудовано з еко-матеріалів:
- штучний двоповерховий острів для гніздування пеліканів, ізольований від суші лінією води та
- “камуфльоване” бунгало для спостереження за птахами.
В рамках проєкту також побудовано візит-центр для туристів – 30м2, який також є місцем проживання наукової команди на виїзді та охоронців цілий рік. 200 000 грн було витрачено парком коштів, отриманих від профільного міністерства, на будівництво каркасу будівлі та встановлення даху.
За рахунок Фонду протягом 2018 року:
- утеплено та оздоблено візит-центр;
- побудовано дворівневу оглядову башту (3 та 6 метрів);
- один туалет з системою Ecosan;
- сонячну міні-електростанцію;
- встановлено метеорологічну станцію для моніторингу та збору даних;
- закуплено бінокль нічного бачення;
- передано старі офісні меблі від СК «Універсальна» та меблі, отримані від IWCK (переданих Делегацією Євросоюзу).
У 2019 році:
- було встановлено систему відеоспостереження з 4 камер, яка не тільки дає можливості контролювати територію кордону але й працювати науковцям на відстані;
- збудовано літні навіси та другу вежу спостереження за птахами.
Витрати фонду по цьому проєкту у 2018-2019 рр склали близько 15000 доларів США.