Тепло для оранжерей, зима 2022-23 рр

Тепло для оранжерей, зима 2022-23 рр.​

ЗРОБИТИ ВНЕСОК:

 

Банківський переказ в гривні:

БО «БФ «Пелі кен лів»

Код ЄДРПОУ 41215609

п/р UA353052990000026001016221820

в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Київ 

МФО 305299

Призначення платежу: благодійний внесок

Життя та діяльність Ботанічних садів України ніколи не були простими. За гарними краєвидами, доглянутими рослинами, цікавими екскурсіями та вагомими результатами досліджень, які публікують найпрестижніші міжнародні наукові видання, стоять постійний пошук фінансування, фізично важка робота та супротив тим, хто зазіхає на територію.

Національний ботанічний сад імені М.М.Гришка НАН України останні п’ять років  отримує менше 50% державного фінансування, ніж це потрібно для задоволення базових потреб установи. На забезпечення господарських потреб (придбання паливно-мастильних матеріалів, оплата рахунків за енергоносії, водо- та теплопостачання, підтримання 130 га території та будівель у належному стані,  догляд за колекційними рослинами) колектив має заробити самостійно (на продажі квитків та проведенні рекреаційних заходів). 

Нинішній рік став надскладним для Ботанічного саду, навесні сад зачинили для відвідування через введення військового стану, тому цвітіння унікальних колекцій азалії, камелії, магнолії, бузку та рододендронів відбулось за повної відсутності відвідувачів. Саме тому було втрачено основне джерело поповнення спецфонду НБС, який традиційно формується щороку саме у квітні-травні під час масового відвідування Саду. Резервний фонд використовується передусім для сплати рахунків за комунальні послуги.

І якщо більшість потреб можна скоротити або відтермінувати, є один момент, котрий неможливо відкласти або відмінити – це підтримання оптимальної температури у оранжереях, де розміщені тропічні та субтропічні рослини.   

Колекція тропічних та субтропічних рослин Ботанічного саду розміщена на 5000 м2, нараховує понад 4000 таксонів і заслужено отримала статус Національного надбання, однією з перших серед аналогічних колекцій в Україні, в 1999 році. Кияни не можуть собі уявити січня без квітування орхідей або лютого без відвідин азалій, травня – без традиційної виставки “Бонсай”. Школярі та студенти традиційно знайомляться з цитрусовим садом та субтропічним лісом саме в наших оранжереях. Для зимівлі цих рослин потрібно підтримувати температуру в діапазоні від 14 до 25 0С, що залежить від регіону походження рослин. Якщо азалії перезимують при 14-160С, то для орхідей необхідно не нижче 20-220 С. 

Національна академія наук НАН України, як основний розпорядник коштів, що виділяються з Держбюджету на підтримання об’єкту Національного надбання – “Колекції тропічних та субтропічних рослин….”, щороку додатково виділяє кошти Ботанічному саду, що дають змогу лише частково покрити витрати на тепло для належного зберігання колекційних зразків колекції тропічних рослин. Упродовж останніх 8-ми років були законсервовані близько 10 оранжерей загальною площею понад 1000м2, через відсутність належного фінансування для утримання рослин та експлуатації оранжерейних приміщень. 

Утримання таких колекцій завжди було викликом для колективу Саду. У пошуках шляхів оптимізації утримання оранжерейних колекцій, ще в 2012 році були збудовані дві котельні, які працюють на пелетах, щоб мінімізувати витрати. Кожного опалювального сезону спалювалось від восьмисот до тисячі тон пелетів, залежно від погодних умов у конкретний зимовий період.

З початковм війни вартість пелетів значно зросла, що пов’язано з багатьма факторами (вартість сировини для їх виготовлення, вартість доставки, ускладнена логістика, підвищений попит). І сьогодні вона становить  12000 грн. за 1 тону (для порівняння, ще взимку 2021-2022 рр. вартість 1 тонни становила 7600 грн.).  Тобто, на опалювальний сезон 2022-2023 років за скромними підрахунками потрібно щонайменше 10 млн. грн. 

Попри всі зусилля адміністрації та співробітників Саду та використання в оранжереях альтернативних систем опалення, таких як конвекційні печі типу “Булер’ян” (“працюють на дровах”), електроконвекторів, колектив ботанічного саду самостійно не здолає такий виклик. 

Всі ми вже зараз усвідомлюємо,  що зима буде складною: і для людей, і для рослин. І доля унікальних колекцій Національного ботанічного саду, що створювались працею кількох поколінь, зараз повністю залежать від своєчасних дій людей. Рослини більш вразливі у цій ситуації, тому що вони не можуть самі про себе подбати.

У цей час, коли доля України вирішується на фронті, ми повинні працювати задля перемоги в тилу: у мегаполісах, великих містах та у маленьких населених пунктах. Саме тому ми звертаємось за підтримкою до всіх прихильників Ботанічного саду, до всіх, кому небайдужа доля цієї “перлини” нашої держави, хто вже любить Сад, як любимо його ми, і хто ще лише планує його відвідати. Допоможіть нам придбати пелети на цей сезон. Ми також працюємо над оптимізацією існуючої системи опалення в оранжереях, оскільки ми сподіваємося зменшити видатки на це у майбутньому та також запровадити більш екологічні рішення. Разом ми зможемо врятувати унікальні колекції і передати їх наступним поколінням, як наші Наставники та Вчителі передали їх нам з рук у руки. 

Кошти ми збираємо на рахунки, що відкриті для цього проєкту. Також, якщо у Вас є можливість надати пелети з деревних порід, радо приймемо в дар.Сума пожертвування не підлягає поверненню (благодійність). Отримання Фондом коштів на рахунки проєкту є вашою згодою на це. Якщо нам вдасться назбирати більше, ніж потрібно коштів для проєкту «Тепло для Оранжерей», то надлишок коштів буде використано для проєкту «Вода для Ботсаду».

Результати проєкту:

Тут ви знайдете детальний фінансовий звіт

 

– Більше 6300 внесків на 3 млн гривень, завдяки чому забезпечена доставка 242 тон пелет! Безмежно дякумо кожному благодійнику!

150 м куб дров підготували Волонтери ботанічного саду за 14 зустрічей. Адже Ботанічному саду паралельно доводилося опалювати оранжереї булер’янами, щоб  підтримати температуру під час відключень. Величезна подяка волонтерам!

– Питання автономності енергозабезпечення вирішено – 4 генератори різної потужності від турботливих благодійників було передано Ботанічному саду.

– Домовилися з Samsung на встановлення трьох теплових насосів у Фондовій оранжереї орхідних, що була підхоплена та реалізована неймовірною командою підтримки Вадима Келлера. Ми тепер знаємо, що таке фандрейзинг за один день!

– Зробили професійний зовнішній енергоаудит всіх оранжерей ботанічного саду, тож наші наступні кроки є чітко сплановними та виваженими. Але це вже нова історія! 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top