Порятунок рожевих пеліканів
Алкалії та Алібея

Щороку рожеві пелікани прилітають до українських лиманів, щоб перепочити після довгих польотів з вирію. Деякі з них не затримуються надовго, інші – залишаються в Україні майже до листопада. Пелікани Алкалія та Алібей потрапили до рук браконьєрів, які через деякий час птахів продали в один із ресторанів на узбережжі Чорного моря.
Там Алкалії та Алібею підрізали крила і почали тримати у неволі – годували зі столу, фотографували, тримали у клітці. Тому, коли пеліканів побачили друзі Національного природного парку “Тузлівські лимани” вони зателефонували в Парк і вирішили врятувати птахів.
У першу чергу екологи сконтактували з керівництвом ресторану. Бізнесменам пояснили, що птахів не варто тримати у таких умовах і ще можна спробувати повернути їх до звичного життя. Керівництво зрозуміло свою помилку і пеліканів віддали Парку. А ми, коли дізналися про цю ситуацію одразу запропонували свою допомогу.
Відтоді у Алкалії та Алібея почалася реабілітація, поступово птахів готували до повернення до дикої природи. Просто відпустити їх на волю було не можна: птахи не могли полювати і літати. Натомість – добре плавають, але можуть потрапити в пастку.
Першим завданням пеліканів після неволі було заново навчитися самостійно їсти рибу. З цим Алкалії та Алібею допомагали орнітологи парку. Вони ж відстежували – який апетит мають пелікани. Поселили Алкалію та Алібея у вольєри для перебування вдень та вночі поблизу офісу Національного парку. Завдяки компанії з відеозабезпечення Tiandy Ukraine встановили камери, тож за Алкалією та Алібеєм можна було цілодобово спостерігати, завдяки чому працівники парку змогли зрозуміти проблеми, що виникнули у пеліканів із іншими мешканцями реабілітаційного центру та розселити птахів, а також наприкінці грудня 2020 збирати міжнародні консиліуми ветеринарів та орнітологів, щоб проговорити причини зниження їх апетиту та призначити необхідне лікування.
Щоб пелікани навчилися ловити рибу самостійно, їм було необхідно облаштувати вольєр навколо штучного острова, що в лимані побудували співробітники Парку. На це гроші збирали всією країною. Сума витрат , пов’язана з перевезенням пеліканів в дику природу, сягала 150 тисяч гривень. Частину вдалося покрити внесками благодійників.
Повністю відновилися птахи влітку 2021 року – могли самі полювати, прибилися до зграї диких пеліканів, відновили махові крила, що дозволило заново навчитися літати. Кожен з них отримав кільце зі своїм номерним знаком для подальшого можливого відстеження.
Вже восени 2022 року птахи відлетіли у вирій разом із новою сім’єю.
Детальніше про проект можна дізнатися на Фейсбук за хештегами #ІсторіяВрятованихПеліканів або #АлібейТаАлкалія.
Peli can live ініціював проєкт повернення пеліканів у дику природу.
Задачі проєкту:
- Відновлення здоров’я пеліканів Алкалії та Алібея.
- Повернення пеліканів у дику природу.